ESENLER YAVUZ SELİM MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM FİKİR PROJESİ

Lokasyon:
Esenler, İSTANBUL
Sektör:
Konut
Hizmet:
Fikir Projesi

Esenler ve Yavuz Selim Mahallesi

Esenler İlçesi, İstanbul Avrupa yakasında yer almaktadır. Yüz ölçümü olarak 18,51 km² ile İstanbul'un en büyük 11. ilçesidir. 1935 yılındaki 604, 1940 yılında 860 nüfusu ile bir köy görünümündeki Esenler, 1970’li yıllardan sonra büyük bir göç akınına uğramış. 1985 sayımında 154 bin 380 kişi ile büyük bir şehir haline gelen Esenler’in nüfusu, 1990’a gelindiğinde yüzde 38.6 artışla 214 bin'e yükselmiş ve bunun neticesinde kontrolsüz bir yapılaşma stoğuna erişmiştir. Tarafımızca çalışılan Esenler ilçesi Yavuz Selim Mahallesi 65,287 m² taban alanı üzerine kurulmuştur. Mahalle 1276 konut, 382 ticari alan başta olmak üzere 1658 adet bağımsız birimden oluşmakta ve 2017 yılı nüfüs sayımına göre 3839 kişi barındırmaktadır. Mahalle ulaşım ağlarına yakın Esenler ilçesi güney doğusunda sınırında yer almaktadır.

Tasarım aşamasında arazi eğiminden faydalanılan bir çalışma yürütülmüştür ve bu sayede mevcut yeşil alan miktarı 3 kat artırılmıştır ve arazi eğimi içerisinde kalan kısımlarda otopark ve ticaret alanları öngörülmüştür.

Kentsel dönüşümün tek başına mahalle sakinleri veya İBB tarafından yapılması ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Tasarımda bu maliyetler de göz önünde bulundurularak projenin ekonomik geri dönüşümüne katkı sağlayacak kentsel dönüşümün sürdürülebilir ve daha geniş alanlara yayılmasına imkan verecek çalışmalar projemize yansıtılmaya çalışılmıştır. Arazinin oturumunda hakim rüzgar yönü düşünülerek yapılar konumlandırılmıştır.

caret-down-skewed caret-down-thin caret-down caret-left-thick caret-left-white caret-left caret-right-thick caret-right-white caret-right caret-up cross download english facebook grid instagram linked-in list mail pinterest play-button reset search-nobg search-square share twitter views wechat youtube